Gitmek mi zor, kalmak mi?

 

Paralı çıkış imzası atmadan mutlaka uzmanınıza danışınız ve anlaşmanızı kontrol ettiriniz.

Ocak 2018`de ödeme yapılacak denildiği halde, 31 Aralık 2017 de toplu çıkış parası alan kişinin dikkatsizliği ve iyi niyetliliği yüzünden kaybı yirmibin Euro`nun üzerinde olmuştur maalesef.

Bu sorunun cevabını arayan yüzlerce insan var Hessen Eyaletinde.  Dünya çapında ün yapmış birkaç firmanın çalışanlarına kısa zamanda karar vermeleri için adeta baskı yaptıkları kulaktan kulağa dolaşıyor şu günlerde...

'Eğer hemen karar verirsen 20.000 auro daha fazla ödeme yapılacak elini çabuk tut' şeklinde tavsiyede bulunan firmalar, yıllarca alın teri dökmüş emektarını zor durumda bırakıyor. Hessen Eyaletinin oldukça büyük araba firması işçisinin çalıştığı yıl sayısını, yaşını ve aldığı ücret miktarını ele alarak bir formülle alışılagelmiş rakamların üstünde çıkış parası vermekte ve hatta çocuk sayısını ve özürlülük oranını da eklemekle kalmayıp bir de hemen karar verene 20.000 Euro da extra prim ekleyerek, ödeyeceği miktarı hayli cazip hale getirmektedir.

Bu paralı çıkış konusu kesinlikle kişilerin yaşı, aile durumu ve bilhassa sağlık durumu ile ilgilidir.

Bazı kimseler için verilecek (örneğin) ikiyüzbin euro veya daha fazlası tabir caizse, biçilmiş kaftan gibi olacaktır. Alacağı bu toplu parayla bir yatırım yapıp, ömrünün kalanını onunla tamamlayacaktır. En azından emekliliğini de garanti altına alacaktır.

Diğer yandan genç insanlar için verilen toplu para, aldığı ücretin belki dört veya beş katıdır. İş bulamaması halinde hayatı hiç de kolay olmayacaktır.

Toplu paralı çıkış (Abfindung) alanlar için her zaman yazdığımızı tekrarlıyoruz:  mutlaka vergi denkleştirme uzmanınıza danışarak, yıl bitmeden gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayınız. Nasreddin Hocanın kızına testiyi kırmaması için verdiği öğüt burada geçerlidir. Yıl bittikten sonra yapılacak bir şey kalmaz elinizde....

Paralı çıkış sonucu ilk altı ay içerisinde paranızı almışsanız, temmuz ayı zammı gelmeden, Türkiye Sosyal Sigortalar Kurumuna (SGK) başvurarak siz veya eşiniz için veya aldığınız toplu paranın miktarı çoksa her ikiniz için emeklilik için ödeme yapmanız, size çok büyük maddi menfaat sağlayacak ve yıllarınızı verdiğiniz alın teri ve göz nurunuzun karşılığını alacaksınız.

Çıkış paranızı yıl sonundan önce, fakat son aylarda alacaksanız, SGK`ya başvurunuzu öyle ayarlamalısınız ki, SGK`dan gelen 90 günlük süre içerisinde  emeklilik borcunuzu yatırıp, maliyeden hakkınızı alabilesiniz.

Daha önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi, paralı çıkışlarda yüzde otuzlara varan vergi kesintilerinden dolayı bazan SGK`ya yatırılan miktar kadar maliyeden  vergi iadesi gelmesi söz konusudur.

Eğer paralı çıkış için anlaşmayı gelecek yılın ilk aylarına atmışsanız veya aracaksanız, SGK`ya bu yıl sonu başvurarak, gelecek Ocak ayında yapılacak zamdan kurtulabilirsiniz.

SGK`ya daha önceden hem kendiniz ve hem de eşiniz gerekli emeklilik ödemelerini yapmışsanız ve bu yıl veya önümüzdeki yıllarda paralı çıkış söz konusu ise, Almanya`da benzeri sistemde bireysel emeklilik kuruluşlarına toplu para yatırarak önemli miktarda vergi iadesi alabilirsiniz.

Dikkat edilecek çok önemli bir konu da SGK`ya emeklilik için para yatıdıkları halde, son dört yılın vergi denkleştirme işlemini yaptırmayanlar, fırsatı kaçırmamışlardır (Bazı hallerde bu dört yıllık süre yedi yıla kadar çıkabilir uzmanınaza danışınız).

 

Paralı çıkış (Abfindung) almadan mutlaka vergi uzmanınıza danışmanızı ve hesaplamalar yaptırmanızı kesinlikle salık veririz.

Tabii ki SGK haricinde kamuya yararlı derneklere yapılan bağışlar da vergi indiriminde büyük menfaat sağlayabilir. Bazı hallerde ödenen bağış kadar vergi iadesinin alınması söz konusu olabiliyor.

Ayrıca, SGK`ya para yatırıp da bu imkanı kalmayan veya Türk vatandaşı olmayan vergi mükellefleri için Almanya`daki kuruluşlara toplu para yatırarak vergi indiriminden yararlanmak ve aynı zamanda emekllik hakkı kazanmak mümkündür...

 

LÜTFEN SON GÜNE BIRAKMAYINIZ

 Vergi denkleştirme süresi, kendisi doldurup gönderenler için 31.05.2108 olarak belirlenmiştir (2017 vergi denkleştirmesi için). Bir mali müşavire veya Lohnsteuerhilfeverein`a doldurtuyorsanız 31.12.2018 son gündür. Maliye bu sürelere bakmaksızın sizden vergi denkleştirme yapmanızı mesela Ağustos`tan itibaren isteyebilir. Daha fazla uyarı yapmaksızın gerekli işlemleri yapmayanlardan gecikme zammı talep edebilir.

Hessen eyaleti maliye bakanlığı bir ayrıcalık tanıyarak yukardaki süreyi 28 şubat 2019`a kadar uzatmıştır.

2016 yılı vergi denkleştirmesi için de 28 şubat 2018`e kadar uzatmıştı. Buna rağmen yüzlerce kişi 2016 yılı vergi denkleştirme işlemlerini şubat sonuna kadar yaptırmayıp, maliyeden ihbar mektubu (Aufforderung) almışlardır. Paskalya (Ostern) tatiline rastlamasına rağmen 9 Nisan`a kadar vergi denkleştirmesini yapmayanlardan 200 Eurodan başlamak suretiyle, gelire bağlı olarak bin Euroya kadar para cezası kesilmesi söz konusu olacaktır.

Bir yandan yoğun bir şekilde 2017 yılının vergi işlemlerini yapan dernekler veya  vergi uzmanları diğer yandan da yüzlerce mektubun mükelleflere gönderilmesi ve gelenlerin işlemlerinin kısa sürede yapılmasını sağlamak için büyük sıkıntıya maruz kalmaktadır.

Lütfen 2017 yılı işlemlerinizi gelecek yıla bırakmadan yaptırınız, bilhassa ocak 2019`dan sonrasına bırakmamanızı önemle rica ediyoruz.   

 

ÇOK  ÖNEMLİ UYARI

İş yerlerinizde el değişikliği söz konusu olduğunda, mutlaka eski iş sözleşmenizin devam etmesini sağlayınız. Aksi halde yukarda verdiğimiz paralı çıkış örneğinden de anlıyacağınız üzere yıllara göre toplu para verileceğinden çok büyük zarara uğrarsınız.

Adresse

Lohnsteuerhilfeverein Tican (Krone) e.V.

Schwalbacher Str. 58

60326 Frankfurt am Main

Kontakt

Telefon: +49 (0) 69-73 19 19 

Telefax: +49 (0) 69-73 99 71 63

E-Mail: info@tican-krone.de
*English speaking clients: contact@tican-krone.de

 

Unsere Öffnungszeiten

Montag, Mittwoch, Freitag11:00 - 17:00
Bitte beachten Sie, dass wir an Feier- und Brückentagen nicht geöffnet haben. ******** INFO ******** Büro ist vom 25. März bis 12. April 2024 geschlossen.

Druckversion | Sitemap
© Lohnsteuerhilfeverein Tican (Krone) e.V.