SGK ya yatırılan sigorta pirimlerinin ikiye bölünmesi

Uzun yıllardır okurlarımıza Türkiye Sosyal Sigortalar kurumuna yatırdıkları,' borçlanarak emekli olma' paralarını alman maliyesinden masraf olarak düşüldüğünü ve bunun kaçırılmaz bir fırsat olduğunu dile getiriyoruz. Sene sonunun yaklaşmasından dolayı adeta bir yılbaşı hediyesi var şu anda. O da yatırılacak paraların  ikiye bölünerek yarırılması sayesinde bir taşla iki kuş vurma olayıdır.

Bu günlerde ssk veya sgk dan gelen borçlanma yazısı  elinde olan kimseler. tahakkuk edilen miktarı 90 gün içerisinde ödemek zorundalar Örnegin yazı 1 aralıkta gelmişse şubat 2017 sonuna kadar yatırabilirler Eğer okuyucumuz 2016 yılında paralı çıkış sebebiyle yüklü miktarda vergi ödemişse. ssk parasının hepsini bu yıl içinde yatırmasını  salık veririz. Geçen yıllarda bizzat şahit olduk ki. ssk ya yatırılan  örneğin 20.000.- (yirmibin) auro çıkış parasından kesilen vergi yükünden dolayı yirmibin auro geri alınmıştır.

Diğer yandan ortalama geliri olan bir ailede örneğin 40.000.- auro geliri  ve 5.000.- auro vergi kesintisi olan bir ailenin 20.000.- auroyu bu yılda yatırması halinde. parasının hepsini alması mümkün olabilir. Eğer paranın yarısını bu yıl. yarısını da gelecek yıl yatırması halinde ailenin örneğin 8.000.- auro vergi  iadesi alması mümkündür.( Tabii ki bu rakamlar tahmini rakamlardır) Uzmanınıza hesaplatmadan miktarları kendiniz belirlemeyiniz.

Ya SSK ya para yatırma fırsatı kalamaışsa  veya Türk vatandaşı olmayan vergi mükellefleri  bu fırsattan nasıl yararlanacaklar?

Bir alman veya diğer uluslardan birinin vatandaşı  web sayfamızı okuyarak bize sorduğunda cevabımız  bellidir.

Alman Prof. B. Rürup un  tavsiyesiyle  2005 yılından beri  alman maliyesi tarafından  vergi denkleştirmede hesaba katılan ve ökonomun adıyla tanınan Rürup Rente aynen Türkiye SSK sında olduğu gibi hem aylık taksitlerle uzun yıllar yatırılarak vergiden düşüldüğü gibi, hem de toptan yatırılarak (abfindung dediğimiz  toplu çıkış parası alanlarda) büyük miktarda para alma hakkına sahiptirler. Türk okurlarımız, 'sizde ssk var ya biz ne yapalım da toplu para alalım' diyen arkadaşlarına bu konuyu bir uzmanla görüşerek halletmelerini salık verebilirler.

Adresse

Lohnsteuerhilfeverein Tican (Krone) e.V.

Schwalbacher Str. 58

60326 Frankfurt am Main

Kontakt

Telefon: +49 (0) 69-73 19 19 

Telefax: +49 (0) 69-73 99 71 63

E-Mail: info@tican-krone.de
*English speaking clients: contact@tican-krone.de

 

Unsere Öffnungszeiten

Montag, Mittwoch, Freitag11:00 - 17:00
Bitte beachten Sie, dass wir an Feier- und Brückentagen nicht geöffnet haben. ******** INFO ******** Büro ist vom 25. März bis 12. April 2024 geschlossen.

Druckversion | Sitemap
© Lohnsteuerhilfeverein Tican (Krone) e.V.